TEDDY

Medvídek Teddy

Teddy je vycpaná hračka v podobě medvídka. Obvykle je vycpaný měkkou bílou bavlnou a má hladkou jemnou srst. Jeho charakteristická podoba je známá v mnoha zemích a patří mezi oblíbené hračky mnoha dětí. Poslední dobou se stali někteří Teddy medvídci sběratelským předmětem. V současnosti je možné sehnat Teddy medvídky různých variací a lidé je oblékají do nejrůznějších kousků oblečení. Teddy medvídci patří mezi nejpopulárnější dětské dárky, darují se i na svátek Svatého Valentýna nebo k narozeninám.

Jméno Teddy pochází od dřívějšího presidenta Spojených Států Theodora Roosevelta, jemuž se přezdívalo "Teddy". Jméno vzniklo při lovu medvědů na Mississippi v listopadu roku 1902, na které byl Roosevelt pozván Mississippským guvernerem Andrew H. Longinoem. Událost se stala tématem politických karikatur ve Washington Post v listopadu 1902. Později se podoba medvěda změnila a byl menší a roztomilejší, tak jako Teddy, jak ho známe dnes. Morris Michtom viděl kresbu Roosevelta a medvíděte a to ho inspirovalo k vytvoření nové hračky.

Replika medvídka Teddyho z muzea Steiff Museum Giengen GermanyAutor: MatthiasKabel

Morris Michtom viděl kresbu Roosevelta a medvíděte a to ho inspirovalo k vytvoření nové hračky. Vytvořil malého vycpaného medvídka, dal si ho do výlohy svého vlastního obchodu a napsal k němu „Teddyho medvěd“. Poté zaslal medvídka Rooseveltovi a obdržel od něho povolení, že pro něho může použít jeho jméno Teddy. Hračka měla okamžitý úspěch a Michtom založil Ideal Novelty and Toy Co.

Ve stejnou dobu firma Richarda Steiffa z Německa, jež neměla ani tušení o medvídkovi Teddym vytvořeném Morrisem Michtomem, vyrobila vycpaného medvídka, kterého vystavila na exhibici hraček v Leipzigu v březnu roku 1903 a následně vyvezla 3000 kusů do USA.

V roce 1906 se k výrobě přidali i další výrobci a mánie „Rooseveltových medvídků“ měla takovou sílu, že i dámy je s sebou nosily všude, děti se s nimi fotografovaly a i sám Roosevelt použil medvídka jako maskota ve své kampani pro znovuzvolení.

Německý Teddy medvídek z roku 1954.Autor: Vaugsberg

Americký pedagog Seymour Eaton napsal sérii dětských knížek „Rooseveltovi medvídci“, zatímco skladatel John Bratton napsal píseň „The Teddy Bear Two Step“, ze které za přispění lyriky Jimmyho Kennedyho vznikla píseň „The Teddy Bears´ Picnic“.

První Teddy medvídci byli vyrobeni tak, aby vypadali jako opravdoví medvědi s vystouplým čumákem a korálkovýma očima. Dnešní Teddy medvídci mají větší oči a čelo a naopak menší nos, stejně tak, jako mají malé děti a právě to dělá Teddy medvídky líbivými a přidává jim to na roztomilosti.

Komerčně vyrábění Teddy medvídci mají převážně podobu dětských hraček. Mají bezpečně spojeny ruce, nohy, hlavu a oči pevně přidělané tak, aby dětem nehrozilo udušení. Tito plyšoví Teddy medvídci musí splnit přísné výrobní normy, aby mohli být prodáváni dětem v USA a EU.

Existují firmy, jako Steiff, které prodávají ručně vyrobené medvídky Teddy, které si lidé pořizují do sbírek a mohou je objednávat v internetových obchodech. Většina Teddy medvídků se vyrábí v zemích jako Čína a Indonézie. Několik malých výrobců v USA vyrábí jedinečné, ne masově vyráběné Teddy medvídky. Jeden z nejstarších zbývajících amerických výrobců, kteří vyrábějí Teddy medvídky „Made in USA“, je Stuffington Bear Factory, založený v roce 1959. Ve Velké Británii je malý tradiční výrobce Teddy medvídků Merrythough, který byl založen v roce 1930.

Někteří Teddy medvídci se vyrábějí z mohéru nebo alpaky, ale naleznete i velkou škálu medvídků plyšových nebo ze syntetických materiálů. Existují i umělci, kteří vyrábějí Teddy medvídky z recyklovaných materiálů. Tito umělci berou útokem levné obchody, bleší trhy, grážové bazary a kontejnery s odpadky a hledají v nich zapomenuté poklady, které rázem změní ve sběratelský sen. Další Teddy umělci se specializují na háčkované medvídky.

Maloobchodní prodej vycpaných plyšových zvířátek včetně Teddy medvídků byl v roce 2006 1,3 bilionů amerických dolarů. Mezi nejvíce prodávané značky patří Gund a Ty Inc. Značky Teddy Ruxpin a Care Bears patřily v 80 a 90 letech mezi nejvíce spojované s výrobou medvídků Teddy a sklidily velkou popularitu.

Medvídek Pú

Byla napsána i celá řada knížek s postavičkou medvídka Teddyho. Mezi nejznámnější u nás patří Medvídek Pú.

Světově první Teddy muzeum bylo založeno v Anglii (Petersfield, Hampshire) v roce 1984. V roce 1990 byla založena podobná nadace na Floridě v USA (Naples). Obě byly zavřeny postupně v roce 2006 a 2005 a Teddy medvídci byli prodaní v aukcích. Dnes je po světě celá řada muzeí s medvídky Teddy.

Policie, hasiči a záchranáři zjistili, že pokud dají Teddy medvídka dětem během krizových situací, medvídci děti stabilizují a zklidní. NAPLC založilo program „Teddy Bear Cops“, jehož cílem je distribuce Teddy medvídků právě policii, hasičům a záchranářům v celých Spojených Státech, kteří je rozdávají dětem při záchranářských akcích.

Ve světě se stal velmi populární „Teddy Bear Festival“, který se pořádá v Austrálii, USA, Kanadě, Velké Británii, Japonsku a Německu.

HLEDEJ

AKTUALITY

06.05.2018 - Nové dětské čelenky s uzlem

Vyrobili jsme pro Vás nové barevné vzory luxusních bavlněných čelenek s uzlem. Čelenky s uzlem jsou vyrobeny z úpletové bavlny. Podívejte se na nové vzory: bílá čelenka s barevnými puntíky, tmavě růžová čelenka s bílými puntíky a klasická červená čelenka s uzlem. Podívejte se na naši kompletní nabídku dětských bavlněných čelenek s uzlem.

16.04.2018 - Dětská háčkovaná čepička se zdobenou kytičkou

Vyrobili jsme pro Vás novou dětskou háčkovanou čepičku se zdobenou háčkovanou kytičkou pošitou celkem 87 kusy perliček, korálků a flitrů. Háčkovaná čepička je vyrobena z kvalitní příze (55% bavlna a 45% akryl). Brzy i v růžové barvě. Podívejte se na naši kompletní nabídku dětských háčkovaných čepiček.

31.03.2017 - Nové dětské čelenky s uzlem

Vyrobili jsme pro Vás nové barevné vzory luxusních bavlněných čelenek s uzlem. Čelenky s uzlem jsou vyrobeny z úpletové bavlny. Podívejte se na naši kompletní nabídku dětských bavlněných čelenek s uzlem.

27.03.2017 - Dětské čelenky s uzlem

Nabízíme Vám nový vzor luxusní bavlněné čelenky s uzlem s puntíky. Čelenky s uzlem jsou vyrobeny z úpletové bavlny. Těšte se na další vzory, které pro vás připravujeme do kolekce čelenek s uzlem. Podívejte se na naši kompletní nabídku dětských bavlněných čelenek s uzlem.

12.06.2016 - Dětské zástěrky

Aktuálně Vám nabízíme luxusní dětské zástěrky. Dětské zástěrky jsou vyrobeny z kvalitní 100% bavlny. Zástěrky jsou vhodné pro děti od 3 let. Podívejte se na naši kompletní nabídku dětských zástěrek.

29.03.2016 - Čelenky s uzlem

Aktuálně Vám nabízíme luxusní bavlněné čelenky s uzlem. Čelenky s uzlem jsou vyrobeny ze 100% úpletové bavlny. Postupně budeme kolekci doplňovat o další barevné varianty čelenek s uzlem, které se budou vždy skvěle hodit k oblečení Vašich malých slečen. Podívejte se na naši kompletní nabídku dětských bavlněných čelenek s uzlem.

11.04.2014 - Jarní kolekce háčkovaných čepiček s kytičkou

Exkluzivně Vám nabízíme jarní kolekci háčkovaných čepiček s trojitou kytičkou a perličkovou aplikací. Čepičky jsou ruční výroby a na jejich zhotovení používáme bavlněnou přízi, která je šetrná k pokožce hlavy. Široká paleta jarních a letních odstínů háčkovaných čepiček se bude skvěle hodit k jakémukoliv oblečení Vašich malých slečen. Podívejte se na naši kompletní nabídku kojeneckých a dětských jarních čepiček s kytičkou.

06.04.2014 - Jarní kolekce háčkovaných čelenek s kytičkou

Exkluzivně Vám nabízíme jarní kolekci háčkovaných čelenek s kytičkou a krystalem Swarovski. Čelenky jsou ruční výroby a na jejich zhotovení používáme bavlněnou přízi, která je šetrná k pokožce hlavy. Široká paleta jarních a letních odstínů háčkovaných čelenek se bude skvěle hodit k jakémukoliv oblečení Vašich malých slečen. Podívejte se na naši kompletní nabídku kojeneckých a dětských jarních čelenek s kytičkou.

26.01.2014 - Luxusní dárky zdarma k nákupu

Nyní máte šanci získat ke každému nákupu nad 150 Kč luxusní ručně vyrobené mašle do vlasů na pinetce (1 ks). Podívejte se na aktuální nabídku dárků. Mašle do vlasů lze zakoupit i na e-shopu v sekci mašle do vlasů.

21.05.2012 - Luxusní čelenky v novém balení

Nabízíme dívčí čelenky ručně vyrobené v České republice. Nyní v novém hezčím balení! Čelenka je upevněna na perleťovém papíře formátu A6 se dvěmi perličkami a je zabalena do celofánového sáčku. Originální čelenky pro miminka i větší slečny jsou skvělým dětským módním doplňkem vhodným ke svátečnímu oblečení pro děti, jako doplněk oblečení na vítání občánků a na křtiny, dětský doplněk na svatbu, ale hodí se i na běžné nošení. Podívejte se na naši aktuální nabídku čelenek.

02.12.2011 - Nové čelenky

Rozšířili jsme pro Vás nabídku dívčích čelenek. Originální čelenky pro miminka i větší slečny budou slušivým dětským módním doplňkem vhodným nejen ke svátečnímu oblečení pro děti. V naší nabídce naleznete kojenecké čelenky na vítání občánků, kojenecké čelenky na křtiny, čelenky na svatbu a spoustu dalších luxusních čelenek pro Vaše malé princezny. Prodáváme čelenky s kytičkou nebo spoustu čelenek s mašlí. Podívejte se na naši aktuální nabídku čelenek.

22.11.2011 - Dárky pro miminka

Exkluzivně Vám nabízíme originální dárky pro miminka v podobě dřevěných dekorací ve tvaru čápa. Dětské dekorace jsou ideálním dárkem pro novorozené miminko. 100% ruční práce! Podívejte se na nabídku dárků pro miminka.

22.11.2011 - Kojenecké čelenky

Rozšířili jsme pro Vás nabídku kojeneckých čelenek. Čelenky pro miminka jsou velmi slušivým dětským módním doplňkem vhodným k oblečení na vítání občánků, k oblečení na křtiny nebo jako součást dětského oblečení na svatbu. Nabízené háčkované čelenky jsou 100% ruční výroba. Podívejte se na nabídku kojeneckých čelenek.

22.06.2011 - Háčkované čepičky a čelenky

Exkluzivně Vám nabízíme háčkované čepičky a čelenky ruční výroby. Čepičky a čelenky jsou vyrobeny ze stužkové příze Marlen z čisté bavlny v trendy berevných odstínech. Háčkované čepičky a čelenky jsou doplněny háčkovanými nebo látkovými kytičkami a zdobeny krystaly Swarovski nebo perličkovými aplikacemi. Háčkované čepičky a čelenky od nás zaručeně promění každou holčičku v princeznu. Úžasný doplněk při vítání občánků nebo na křtinách. Podívejte se na naši kompletní nabídku háčkovaných čepiček a čelenek.

ANKETA